Obilježena 32. godišnjica formiranja 511. slavne brdske brigade

U Pištalinama, na platou igrališta škole, obilježena je 32.godišnjica od osnivanja 111.brdske brigade, kasnije 511.slavne, gdje je prigodnim programom i obraćanjima istaknut značaj i vrijednost ovog dana, brigade, herojstva i slobode koju i danas živimo.

Ove godine, obilježili smo i 30 godina od postrojavanja brigade u Pištalinama, odakle su kretala mnoga ratna i poratna dešavanja i događaji. I 1.septembra su Pištaline, zajednica koja će zauvijek nositi zapise o ratnim dešavanjima ovog kraja, te svoja prijateljska i domaćinska ognjišta koja su u ratnom periodu bila oslonac i temelj opstanka i suživota, pokazali svu raskoš svog domaćinskog odnosa i na prigodan način obilježili svima nama ovaj bitan dan.

U svome obraćanju, gradonačelnik Armin Halitović istaknuo je vrijednost kulture sjećanja i pamćenja, ističući posebno bitnost ovih događaja za mlade, koji će prenositi istinu i sve ono što je bilo na ovim područjima u budućnost.

‘’Doći će vrijeme kad niko od nas učesnika, onih koji su bili dio 511.Slavne, koji su preživjeli ratna dešavanja, neće biti živ da ispriča i kaže šta je sve ovdje bilo. Zato moramo našoj djeci govoriti o hrabrosti i istrajnosti naših vojnika, o istini koju nosimo u sebi. Moramo prenijeti ovaj ponos koji živimo i zahvalnost svim borcima koji su dali svoje živote, za slobodu koju uživamo!’’, istakao je gradonačelnik.

Svoj doprinos jučerašnjoj manifestaciji dali su i komandanti brigada, Husein Ramić, Edhem Redžepagić i Emir Kliko, koji su istakli važnost budućnosti ovog kraja upravo u prisjećanju na istinu, ali i građenju života ovdje, na prostorima za koje su se borili i izborili, za domovinu.

‘’Ovaj dan osnivanja brigade, ova odluka je sačuvala teritoriju Bosanske Krupe, oslobodila onaj porobljeni dio i omogućila našim ljudima da se zajedno vratimo kućama. I ja uvijek kažem da se ovo što je u Bosanskoj Krupi bilo te ‘95 – da se nigdje nije desilo, da su građani, civili, zajedno s nama borcima ušli u oslobođenu Krupu. Ja ne znam ko je prije išao, moj vojnik ili civil, takva je želja bila za povratkom svojim kućama.
I ovaj jubilej koji danas obilježavamo je baš zato važan i tek će historija i nauka, kad budu pisali o ovom dešavanju istaći vrijednost i koliki je značaj imao ovaj dan ‘92 za Bosansku Krupu’’, istakao je Emir Kliko.

Prisutnima su se obratili i ministar za pitanja boraca u Vladi USK-a Almir Tutić, te ispred Skupštine USK-a, Zikrija Duraković.

Obilježavanje je počelo učenjem Fatihe i polaganjem cvijeća na Centralnom spomen-obilježju u Bosanskoj Krupi, a nastavilo se na spomen-obilježjima u Bosanskoj Otoci, Jezerskom, šehidskom mezarju Solile (Jezerski), šehidskom mezarju Ometaljka (Pištaline), te na mjestu postrojavanja brigade u Pištalinama davne 1994.godine, Ove godine učenjem Fatihe i polaganjem cvijeća na spomen ploču na mjestu postrojavanja brigade u Pištalinama prigodno je obilježeno i 30 godina od postrojavanja 511. slavne brdske brigade u Pištalinama, nakon čega je posjećena Spomen soba 511. slavne brdske brigade.

Kulturno-umjetnički program obogatili su bosanskokrupski muzičari Emir Hasić i Salih Suljanović, a za hranu i kolače i ove godine bilo je zaduženo udruženje RVI, te Udruženja žena „Miris dunja“ i „Hanume“ iz Pištalina.

Podsjećamo, 111. bosanskokrupska pješadijska brigada formirana je 1. septembra 1992. godine naređenjem Štaba vrhovne komande Oružnih snaga Republike BiH od 29. jula 1992. godine i naređenjem Komande Unsko-sanske operativne grupe od 20. augusta 1992. godine. Naređenjem Komande 5. korpusa Armije RBiH od 7.4.1993. godine 111. bosanskokrupska pješadijska brigada transformiše se u 511. brdsku brigadu. Na prijedlog Štaba vrhovne komande Armije RBiH a odlukom Predsjedništva RBiH od 14. decembra 1993. godine 511. bbr. dodijeljen je počasni naziv „slavna“ kao priznanje za hrabrost i požrtvovanost. Na svom ratnom putu 511. slavna bbr prošla je sva ratišta u zoni odgovornosti 5. korpusa i prema srpskom agresoru i prema paravojnim formacijama tzv. Autonomne pokrajine Zapadna Bosna od kojih se izdvajaju: diverzantske akcije u gradu Bosanska Krupa, Stražbenica, Crkvina, Banjani, Grabež, Muratovo brdo, Skokovi, Pećigrad, Šumatac, Velika Kladuša, Hasin vrh, Grmuško-srbljanski plato, Radić, Vranjska, Debeljača, Skočaj, mostobrani Kobiljnjak i Ćojluk, Liskovac, Čajići, Pećka brda, Glodna, Ivanjska, Dvor na Uni.