Općina Bosanska Krupa je raspisala javni poziv za predaju zahtjeva za dodjelu 20 plastenika površine 100 m² sa dodatnom opremom. Namijenjen je socijalno i materijalno ugroženim osobama te mladima koji na raspolaganju imaju poljoprivredno zemljište, a realizuje se u saradnji sa britanskom Humanitarnom organizacijom Muslim Aid.
Javnim pozivom koji je objavljen i na internet stranici Općine Bosanska Krupa određeni su uslovi i kriteriji za dodjelu, te definisana potrebna dokumentacija. Odabir korisnika ovisit će o pogodnosti zemljišta što utvrđuje komisija na licu mjesta, zatim vremena provedenog na evidenciji biroa rada, socijalnog aspekta odnosno mjesečnih primanja korisnika i članova njegovog domaćinstva.
Javni poziv je otvoren do 10. oktobra ove godine. Uz njega se nalazi i prijavni obrazac dostupan i na info pultu Općine Bosanska Krupa. Sve dodatne informacije mogu se dobiti u Službi za obrt, poljoprivredu i poduzetništvo, lično ili putem telefona 037 961 460.
Od 2011. godine Općina Bosanska Krupa dodijelila 87 plastenika
Prvi put značajna sredstva u iznosu od 45.000 maraka za proširenje plasteničke proizvodnje izdvojena su 2011. godine. Načelnik Općine Bosanska Krupa Armin Halitović s 15 građana zainteresiranih za plasteničku proizvodnju potpisao je ugovor u martu. S obzirom da se već tada pokazalo da postoji ogroman interes za plastenike, uslijedile su i nove nabavke. Tako je od 2011. godine do danas nabavljeno i montirano 87 plastenika.
Općina Bosanska Krupa je u tu svrhu iz vlastitog budžeta utrošila preko 225 hiljada KM. Od 87 plastenika 69 je finansirala u cjelokupnom iznosu, a 18 sufinansirala zajedno sa IFAD-om.
Plastenik garantuje barem jedno radno mjesto
Procjenjuje se da svaki plastenik, ali tokom cijele godine, omogućuje proizvodnju od 4 do 5 tona povrća, zavisno od kulture, što poljoprivredniku može donijeti zaradu od 4 do 5 hiljada maraka. Zanimljiv je podatak i da svi plastenici, nabavljeni posredstvom Općine, u Bosanskoj Krupi povećavaju proizvodnju za oko 390 tona.
Na taj način Općina Bosanska Krupa zainteresiranim građanima pokušava pomoći da osiguraju egzistenciju sebi i svojoj porodici. Praksa pokazuje da se sa svakim plastenikom garantuje barem jedno novo radno mjesto, a ukoliko se proizvodnja razvije nudi mogućnost i dodatnog zapošljavanja.
Dodjela plastenika kao dobra praksa vršit će se i u budućnosti
Trend nabavke plastenika će se nastaviti i u budućnosti, u zavisnosti od sredstava koja se budu osiguravala za podršku razvoja poljoprivrede, odnosno povrtlarstva. Za sad je sasvim izvjesno da će uslovi za dodjelu biti kao i do sada. Osim osnovnih, kao što je prebivalište, prostor za plastenik i izvor napajanja pitkom vodom, važno će biti i da podnosilac zahtjeva u poslijeratnom periodu nije dobio plastenik kao pomoć održivom povratku u vidu donacije ili drugog vida pomoći. Vrednovanje prijava vršit će se i zavisno od toga je li osoba zaposlena. Naravno, veće šanse za dodjelu imat će oni koji duži period ne rade ili u svom domaćinstvu imaju više osoba na evidenciji nezaposlenih.