Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta danas je u Vitezu organiziralo konferenciju pod nazivom “Regulatorna reforma u funkciji privlačenja investicija i jačanja lokalnog ekonomskog razvoja”. Konferenciji su osim federalnog ministra razvoja, poduzetništva i obrta Amira Zukića, prisustvovali načelnici i gradonačelnici s područja Federacije BiH, među njima i Armin Halitović, načelnik Općine Bosanska Krupa.
Cilj konferencije jeste da sudionicima budu prezentirani mehanizmi ponuđeni konceptom regulatorne reforme i lokalnog ekonomskog razvoja, te pruženi odgovori na praktična pitanja i izazove s kojim se u tom segmentu suočavaju jedinice lokalne samouprave.
Imajući u vidu da se intenzivnim radom s investitorima doprinosi kreiranju novih radnih mjesta na lokalnom nivou, tokom konferencije sudionici su upoznati sa utjecajima procesa regulatorne reforme za privlačenje investitora i jačanja cjelokupnog lokalnog razvoja.
Predstavljeni su i neki od uspješnih primjera jedinica lokalne samouprave u Federaciji Bosne i Hercegovine. Jedna od tih jedinica je i Bosanska Krupa, čiji je načelnik kao panelista govorio o regulatornoj reformi u koju je 2011. godine Bosanska Krupa ušla zajedno sa IFC-om, članicom grupacije Svjetske banke.
– Tim smo projektom smanjili rokove, smanjili cijene rješenja, odobrenja i ostalih akata koje Općina Bosanska Krupa izdaje investitorima i nakon toga smo ušli u projekt Poslovne zone „Pilana“ koji je mnogima dobro poznata priča. Danas u „Pilani“, u koju je od strane privatnog ali i javnog sektora, odnosno Općine, uloženo više od 30 miliona maraka, ima 15 privrednih subjekata i u njima radi oko 300 ljudi. Te brojke doprinose statistici koja kaže da je u posljedne četiri godine u Bosanskoj Krupi broj zaposlenih povećan za 500, da je prosječna stopa rasta bruto domaćeg proizvoda 2,5%, a prihoda od industrijske proizvodnje oko 15% – istakao je između ostalog načelnik Halitović.
Konferencija je održana u okviru projekta “Pоbоlјšаnje lokalnog okruženja za investiranje – LIFE”, koji implementira grupacija Svjetske banke u partnerstvu s Britanskom ambasadom u Bosni i Hercegovini, a u saradnji sa Federalnim ministarstvom razvoja, poduzetništva i obrta i jedinicama lokalne samouprave u FBiH.
Opći cilj projekta LIFE jeste pružanje podrške jedinicama lokalne samouprave u Bosni i Hercegovini radi jačanja njihove konkurentnosti i poticanja rasta privatnog sektora kroz: smanjenje regulatornog opterećenja na lokalnom nivou, zatvaranje jaza u implementaciji regulatornog okvira, unapređenje transparentnosti u pružanju regulatornih usluga, te povećavanje obima investicija kroz privlačenje investitora, olakšavanje njihovog rada i zadržavanje investitora u zemlji. Projekt LIFE će u toku naredne tri godine biti implementiran u 20 lokalnih zajednica u BiH.