21. aprila 1992. godine napadnuta je Bosanska Krupa. To je dan kada su Krupljani sa desne strane Une morali napustiti svoje domove, ulice i sela, te pod kišom granata potražiti spas života na drugoj strani rijeke Une. 21. april se pamti i kao dan kada je pružen otpor agresiji na Bosansku Krupu. Tim se povodom svake godine pa tako i ove u Bosanskoj Krupi organizuje niz prigodnih manifestacija.
Ovogodišnje obilježavanje započelo je prije dva dana maršem “Dani bosanskokrupskog patriotizma”. Putevima “Patriotske lige” od Centralnog spomen-obilježja došlo se do Arapuše gdje je također proučena Fatiha i položeno cvijeće i to na Turbe šehidima ove mjesne zajednice, kod spomen-ploče na rodnoj kući generala Mirsada Sedića, komandanta 511. slavne bbr., te na mezarlucima prvih civilnih žrtava rata.
Centralna manifestacija održana je jučer u Maloj sali Doma kulture nakon polaganja cvijeća i učenja Fatihe na Centralnom spomen-obilježju.
Prvo je upriličena promocija knjige dr. Muje Begića “Bosanska Krupa 1992-1995, porušeni grad”, u kojoj se otvaraju slike ratnih događaja – odluke, naredbe, izvršioci, mjesta, imena, potresna svjedočenja.
Nakon promocije knjige povodom 25. godišnjice formiranja Patriotske lige i 24. godišnjice pružanja otpora agresiji na Bosansku Krupu održana je i svečana akademija na kojoj su o teškim danima rata govorili pripadnici Patriotske lige, Armije RBiH, a to su predsjednik Udruženja Patriotska liga Bosanska Krupa Smail Okić, načelnik Općine Bosanka Krupa Armin Halitović, premijer Unsko-sanskog kantona Izudin Saračević i ovogodišnji dobitnik plakete Patriotske lige član Štaba Armije RBiH Avdo Hebib.
Obilježavanje se završava sa sportskim aktivnostima. Danas je na sportskom igralištu Idrinovac u 17,00 sati predviđeno otvaranje Radničkih sportskih igara.
Podsjetimo, agresija na Bosansku Krupu otpočela je sunčanog 21. aprila 1992. godine. Golgota više od 25000 stanovnika općine Bosanska Krupa trajala je 1244 izbjeglička dana, da bi se 17. septembra 1995. uz pomoć boraca 511. slavne, 505. viteške i 503. slavne, Krupljani vratili svojim kućama. Na putu do slobode život su izgubila 503 borca i starješine 511. slavne i Policijske stanice Bosanska Krupa, a otprilike tokom troipogodišnje agresije stradao je i isti broj civila. Više od 2000 stanovnika općine Bosanska Krupa preživjelo je lakša ili teža ranjavanja. Po povratku u Bosansku Krupu građani su zatekli više od 9.000 totalno uništenih objekata. Ono što je urađeno u poratnom vremenu je dokaz da agresor nije uspio u svojoj namjeri, jer Krupljani i dalje žive i vole svoj grad.