Projekt „Dijaspora za razvoj“: Željka Šećerbegović održala radionice za djecu i žene u Bosanskoj Krupi

U Bosanskoj Krupi je od 17. do 19. aprila realizirana aktivnost „Prenos znanja“ u okviru projekta „Dijaspora za razvoj (D4D)“. Ogleda se u povezivanju i uspostavljanju saradnje između stručnjaka iz bh. dijaspore i ciljnih grupa u BiH. Kroz obuke, radionice, prezentacije i okrugle stolove želi se potaknuti svijest građana i pomoći im u aktivnom učešću u politici i donošenju odluka, te mobiliziranje ljudskih potencijala, znanja i vještina, kao i uspostava mehanizma za prijenos znanja i vještina iz iseljeništva u BiH.

U Bosanskoj Krupi tri protekla dana boravila je Željka Šećerbegović, Krupljanka koja već 27 godina živi i radi u Danskoj, te kroz praktične primjere kroz radionice prenosila svoja znanja i vještine, prvenstveno mladima i ženama. Prvi dan je posvetila nevladinom sektoru, drugi učenicima, a treći ženama iz javnog sektora i članicama udruženja žena na prostoru lokalne zajednice.

„Bila sam u Udruženju „Generacije“ gdje sam održala radionicu „Dizajn života“. Razgovarali smo o njihovim potrebama, o tome kako možemo sarađivati, kako ja mogu da im pomognem, kako da stvorimo tu poželjnu pozitivnu energiju. Poslije toga sam imala radionice u „Drugoj osnovnoj školi“, za 9. razred o „nenasilnoj“ komunikaciji „Žirafa i vuk“, zatim radionicu za pedagoge i nastavnike o Marte Meo pedagoškoj metodi, pa opet radionicu o komunikaciji sa učenicima 2. razreda. Shvatila sam da zaista ima potreba za takvim edukativnim radionicama, za saradnju i umrežavanje“, kaže Željka Šećerbegović.

Posljednji dan Željka je posjetila načelnika Općine Bosanska Krupa. Na sastanku su prisustvovale i uposlenice organa uprave, javnih ustanova i preduzeća. Razgovaralo se o položaju žena u društvu, politici, kako u Danskoj odakle dolazi Željka tako i u našoj zemlji.

Načelnik Halitović je istaknuo važnost i ulogu žene kako u politici tako i u svim segmentima društva.Naglasio je kako se Općina Bosanska Krupa može pohvaliti s velikom zastupljenosti žena u civilnom društvu, u općinskoj administraciji, na rukovodećim funkcijama javnih ustanova.

Potom je u sali Doma kulture održana radionica sa članicama udruženja žena „Mimoza“ iz Bosanske Krupe, „Jasminka Čaušević“ iz Arapuše i „Vakat“ iz Jezerskog.

„Kroz razgovor s njima sam također osjetila potrebu za saradnjom, kako između njih tako i sa dijasporom koja bi mogla da učestvuje u nekim važnim aktivnostima. Lijepo je što sam ženama danas poklonila osmjeh, nekad je i to sasvim dovoljno. Ja sam ponosna i nakon svega ovoga imam motivaciju za daljnji rad“, dodala je Željka.

Predavanjem i druženjem bile su zadovoljne i žene. Fatma Kadić, Sabira Osmanagić i Suada Harčević kažu da im je bilo ugodno, da su stekle nova znanja i vještine koje će primjenjivati u radu, ali i svakodnevnom životu.

Projekt „Dijaspora za razvoj (D4D)“ realizuju Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH i Vlada Švicarske, u partnerstvu sa UNDP BiH i IOM BiH. Među lokalnim zajednicama u BiH koje su pružile podršku i pristale na partnerstvo je i Bosanska Krupa.